Областният кризисен щаб взе решение за изпомпване на големи количества вода от Чая чрез хидромоторен модул за по бързото потушаване на пожара в депото за утайки, обясни директорът на РДПБЗН-Пловдив ст. комисар Васил Димов
Тази сутрин няма замърсяване на въздуха. Фините прахови частици във въздуха на Пловдив тази сутрин са в нормата, въпреки тлеещия четвърти ден пожар край Катуница. Това съобщи областният управител на Пловдив проф. Христина Янчева тази сутрин от мястото на пожара. По думите й те са под 50 µg/m3. Данните от мобилната станция в Катуница към 06:00 часа също са под нормата. Снощи единствено в късните часове и за кратко в селото е имало значително повишение на ФПЧ10, допълни Янчева.
Пожарът край Катуница тръгна от сухи треви и храсти, но се прехвърли върху старо депо за утайки на Пречиствателната станция на ВиК-Пловдив.
Мерките, препоръчани от Регионалната здравна инспекция хората с хронични заболявания, бременни жени и малки деца да не излизат на открито, остават в сила. Отменят се също спортните занимания на открито за децата и трябва да се затварят прозорците в тези часове. При продължителен престой навън, е необходимо да се носят маски, особено в пиковите часове, когато има замърсяване на въздуха и от трафика. Областният управител препоръча да се следят данните от официалната интернет страница на РИОСВ-Пловдив, които се обновяват на всеки час. „Държим постоянна връзка с РЗИ-Пловдив и ако има значително превишение, веднага ще се предприемат нови мерки“, добави проф. Янчева.
„На снощното заседание на кризисния щаб по предложение на ст. комисар Димов беше взето решение с цел по-бързото потушаване на пожара да се пристъпи към обилно обливане с вода на депото“, обясни областният управител. На заседанието стана ясно, че това един от малкото варианти, защото в депото не може да се влиза с тежка техника и да се запръстява, не може да се третира от въздуха, защото на терена от 100 дка има три генерални електропровода. Обливането с вода по периферията ще подпомага процеса, но не може да го реши бързо и ефективно, обясни директорът на пловдивската пожарна.
„Затова се взе решение за изпомпване на големи количества вода от Чая чрез хидромоторен модул, така че да редуцираме този сух слой, който е между преовлажнения подземен слой и повърхността. Понеже той е значителен, позволява наличие на кухини, задържане включително и на газове и подземното тлеене може да продължи изключително дълго време, ако не се предприеме обилно обливане с вода“, обясни ст. комисар Васил Димов. Той обясни, че снощи са били направени първата проба, за да се види поведението не само на повърхността, за да се гарантира търсения ефект. Ще се осъществява постоянен мониторинг на сондажите на депото, ще се взимат и проби, за да се редуцират всички рискове.
Проф. Янчева съобщи, че в снощното заседание на щаба на място участва и представител на Съветът по сигурността към Министерски съвет – Красимир Димитров. Той оказа експертна помощ при координацията с ресорните министерства и присъства на тестовите проби.
Зам.-кметът на Община Пловдив Ангел Славов посочи за ликвидирането на пожара край Катуница пловдивските общински предприятия „Чистота“ и „Паркове и градини“ подпомагат пожарната с техника – основно водоноски и разпръксвачи.
Кметът на Пловдив Костадин Димитров с писмо е уведомил всички училища и детските заведения да спазват мерките на РЗИ и се информират непрекъснато за чистотата на въздуха, допълни зам.-кметът Славов.
“Не мога да кажа дали пожарите са умишлени или случайни, но наистина случаите зачестиха, което ни дава основание са се съмняваме, че са нарочни. Надявам се правораздавателните органи да си свършат работата и да установят това“, коментира Ангел Славов в отговор на журналистически въпрос.
Областна администрация – Пловдив
Връзки с обществеността
email: press@pd.government.bg
моб. +359 87 9182250
тел: +359 32 605568, +359 32 605512