Цветята са дарени от китайския град Хъдзъпо случай 75 години дипломатически отношения между България и Китай
Областният управител на Пловдив проф. Христина Янчева участва в откриването на градина с китайски божури на Гребната база в Пловдив. Те са дарение от китайския град Хъдзъ по случай 75-годишнината от установяването на дипломатически отношения между България и Китай. Цветето e популярно в целия свят, но от векове е символ на Китай и китайска културна идентичност. Символ на пролетта, любовта, щастието и богатството.
Градината са засадени 200 растения, дарени от столицата на божурите в Китай – град Хъдзъ, провинция Шандун. Цветята ще покажат цялото си очарование като цъфнат през пролетта.
На церемонията по официалното откриване на градината с божурите присъстваха зам.-ръководителят на посолството на Китай в България Уан Мин, областният управител проф. д-р Христина Янчева, зам.-кметът по финанси на Община Пловдив Женя Петкова, председателят на Общински съвет в Пловдив Атанас Узунов, представители от град Хъдзъ и китайския културен център в София.
„Божурът е смятан за „краля на цветята“ в Китай, символ на богатство, късмет и просперитет. България, от своя страна, е известна като „страната на розите“, а розата символизира любов, хармония и красота. Очаквам с нетърпение следващата пролет, когато китайските божури и българските рози ще разцъфнат заедно на тази земя, предоставяйки на пловдивчани едно живописно място, което да радва очите и омагьосва душите“, заяви в приветствената си реч зам.-ръководителят на посолството на Китай в България Уан Мин.
„Тази градина за нас е прекрасен повод да откроим нещата, които ни сближават и да продължаваме да насърчаваме развитието на културните връзки между двата народа, мост между двете ни хилядолетни цивилизации. Българската културна традиция също приема божура като символ на романтиката и любовта и затова е възпят в нашите фолклорни песни“, заяви преди откриването на градината проф. Янчева. Тя подчерта силата на културната дипломация и ролята на изкуството като обединяващ фактор между различните народи. „Божурите имат почти 4 500 хиляди разновидности като народите по света. Затова моето послание е: въпреки че сме различни, нека да ни обединява добротата, красотата и мира!“, каза още проф. Янчева.
„Всяко цвете тук ни напомня, че обединените ни усилия и взаимното уважение могат да донесат истинско благоденствие и хармония за бъдещите поколения. Вярвам, че партньорството между България и Китай ще продължи да процъфтява. Надявам се, че тези божури ще са само първата от многото взаимни инициативи, които ще свързват нашите две страни с още по-здрави връзки“, заяви Женя Петкова.
„За нас е чест да сме тук и да станем свидетели как божурите и се вкореняват в красивия Пловдив. Това е един диалог на сърцата, който ще насърчи хората от двете страни да работят заедно и създадат по-добро бъдеще. Хъдзъ има огромно желание да работи с община Пловдив и да създаде отправна точка за ново културно сътрудничество между Китай и България“, каза г-жа Ли Дойен, представител от град Хъдзъ.
По повод събитието от китайския културен център бяха организирали работилница за китайска калиграфия и живопис, както и фотоизложба, на която гостите можеха да видят как изглеждат самите божури и да се запознаят с тяхното приложение в Китай – освен в изкуството, в медицината, козметиката и хранителната индустрия.
В края на церемонията официалните лица бяха поканени да засядат един от божурите заедно. Церемонията завърши с музикална програма и демонстрация на китайски бойни изкуства, а гостите разгледаха щандовете с ръчно изработени ветрила, картини, калиграфии и традиционни китайски продукти от божур.
Областна администрация – Пловдив
Връзки с обществеността
email: press@pd.government.bg
моб. +359 87 9182250
тел: +359 32 605568, +359 32 605512
Last modified on 05 ноември, 2024 at 14:17