Акцент, Новини

Проф. Янчева: Пловдив област е един от най-бързо развиващите се икономически региони в България

Над 200 представители на България, Турция и Румъния участваха във бизнес форум, посветен на регионалното сътрудничество между бизнеса и местните власти

„Пловдив област е една от най-бързо развиващите се в икономическо отношение области. Брутният вътрешен продукт продължава да нараства и увеличението му е значително по-високо от средното за страната“. Това заяви областният управител проф. Христина Янчева при откриването на регионална конференция „Икономическо партньорство и развитие на бизнеса в регион Пловдив“. Тя се проведе в TEZ Event Center в Тракия икономическа зона (ТИЗ) и в нея участваха над 200 представители на фирми от България, Турция и Румъния, дипломати и представители на местната и централната власт.

Последните данни на Института по пазарна икономика в доклада за показателите на регионите през 2024 година е посочено, че в Пловдивска област заетостта се увеличава, а безработицата продължава да е ниска,  коментира още в експозето си проф. Янчева. По думите й делът на хората с висше образование е ключов показател за развитието както на високотехнологичния сектор, така и на повечето услуги и много от сегментите на индустрията. Този дял се повишава до 31%, а на хората с основно и по-ниско образование намалява до 15%. По отношение на пазара на труда областта е в челната четворка. Коефициентът на заетост достига 75 на сто, а този на безработица – 4,3 процента. „Ръст отбелязват и преките чуждестранни инвестиции, които са съсредоточени в ТИЗ, а зоната е пример за устойчиво икономическо развитие“,  подчерта областният управител проф. Янчева. Тя припомни също, че преди няколко месеца в зоната стартира проект за въглеродна неутралност, с който Пловдив прави стратегически стъпки към бъдеще, доминирано от зелени енергийни технологии.

Министерството на иновациите и растежа подкрепя с общо 175 млн. лв. над 600 компании от Пловдив и региона по мерки от двете европрограми – за конкурентоспособност и иновации и наука и бизнес, както и по Плана за възстановяване и устойчивост. Общият бюджет на двете програми за програмния период е над 5 млрд. лв. До края на годината и по двете предстои обявяването на процедури за над 900 млн. лв. Това заяви заместник-министърът на иновациите и растежа Красимир Якимов.  Той призова бизнеса да бъде активен и да кандидатства по процедурите, които обявява Министерството на иновациите и растежа в подкрепа на българските фирми.

По думите му, за да се повиши конкурентоспособността на страната и да се развива инвестиционната среда е необходимо централната и местната власт, заедно с бизнеса, научните среди и международните партньори, да работят в синергия. Именно подобно взаимодействие между всички заинтересовани страни Якимов посочи като печелившата формула за успеха на най-добре развитата икономическа зона в България – „Тракия икономическа зона“. „Би било добре, ако този модел се репликира и на други места в България“, посочи още зам.-министърът. Той бе категоричен, че трябва да се обърне внимание на проблемите, нуждите и възможностите пред българската индустрия, защото тя е повече от една четвърт от БВП на страната.

Якимов посочи още, че към днешна дата в област Пловдив МИР е сертифицирало 42 инвестиционни проекта на обща стойност от 1.4 млрд. лв., като са разкрити над 5 000 работни места. През миналата година бяха одобрени за предоставяне от страна на МИР 13.5 млн. лв. за довеждаща инфраструктура в областта.

В рамките на форума инж. Пламен Панчев, създател и изпълнителен директор на Тракия икономическа зона, представи дългосрочната стратегия за развитие и възможностите за чуждестранните инвеститори в областта на участниците.

Председателят на Българо-румънската търговска камара Виктор Гугушев препоръча на предприемачите да следят икономическата ситуация в северната ни съседка. По думите му Румъния е огромен пазар, който е четири пъти по-голям от България. Основният проблем между нашите две страни остава транспортната свързаност. В момента камарата води преговори  с румънския авиопревозвач за увеличаване броя на полетите София – Букурещ и обратно.

Президентът на Канадската търговска камара в България Алекс Нестор сподели, че е изключително впечатлен от Тракия икономическа зона, защото, когато е дошъл преди 20 години, тук е нямало почти нищо. „За мен тази конференция е изключително важна, защото тя дава възможност всички заинтересовани страни да се поставят на една платформа – академичната общност, бизнеса, институциите. Когато има диалог и работни срещи се получават много положителни неща“, коментира още Алекс Нестор.

Конференцията се проведе под патронажа областния управител на Пловдив с подкрепата на Българската агенция за инвестиции, Българско-турската търговско-индустриална камара, Българо-румънската търговска камара, Канадско-българската търговска камара, Търговско-промишлена камара – Пловдив и други институции.

Областна администрация – Пловдив
Връзки с обществеността
email: press@pd.government.bg
моб. +359 87 9182250
тел: +359 32 605568
+359 32 605512

Last modified on 12 май, 2025 at 16:46

Пиши ни