Заместник областният управител Петър Петров откри кръглата маса на тема „Подобряване на демографското състояние на Република България“, която се състоя днес в Пловдив. Събитието се организира от името на вицепремиера и заместник-председател по икономическата и демографската политика Валери Симеонов, а основен лектор бе бившият министър на труда и социалната политика, а понастоящем съветник на Валери Симеонов – д-р Христина Христова.
Г-н Петър Петров заяви, че от изключително важно значение държавните структура не само да разискват демографското състояние в страната, но и да се вземат адекватни решение за бързото и успешно преодоляване на кризата, в която е изпаднала страната ни.
Пловдив е град, който търпи бурно икономическо развитие в последните няколко години и за това е изключително важно да се вземат мерки за разрешаване на демографските проблеми. „Демографското състояние на една държавата е основният компонент в нейното развитие. По една или друга причина в последните 20 години страната ни чувствително е засегната от намаляване на броя на населението, което е се отрази във всички отрасли в развитието на държавата, като започнем от квалифицирана работна ръка, обезлюдяване на малките населени места и липса на млади хора, които са основния двигател на обществото. Аз приветствам инициативата на г-н Валери Симеонов и на г-жа Христина Христова за това, че навреме удариха камбанката и заедно започваме кръгли маси, дискусии и срещи с хората, да видим какви са основните проблеми, за да набелязваме мерки за излизане от това критично състояние“, каза Петър Петров. Той пожела успешна и ползотворна работа на форума и реално работещи инициативи, които да окажат положителен ефект.
В кръглата маса взеха участие представители на държавни териториални структури, висши учебни заведения, синдикати и работодателски организации, общини от област Пловдив, неправителствени организации.
На срещата беше отчетено, че България преживява „демографска зима“, защото и трите показателя – раждаемост, смъртност и емиграция имат негативни стойности. Това води до трайно намаляване и застаряване на населението в България. Тази тенденция е валидна за повечето страни членки на Европейския съюз, но в нашата страна темповете са много големи.