Акцент, Новини

Областният управител Здравко Димитров дари целият тираж от второто издание на книгата на Тодор Тончев

Областният управител Здравко Димитров дари целият тираж от второто издание на книгата на Тодор Тончев „Основателен ли е у нас антисемитизмът” на наследниците на автора.

Книгата излиза от печат в София през 1938г., като резултат от силна хуманна реакция срещу зараждащия се в този момент държавен антисемитизъм в България. Тогава книгата е инкриминирана, а нейният автор е задържан и осъден на една година, която излежава в Кюстендилския затвор. Посоченото издание, днес е библиографска рядкост, което оправдава и неговото повторно публикуване.

Инициативата за преиздаването на книгата е на дъщерята на автора – д-р Валентина Тончева, която по този начин изпълнява бащиния завет да запази спомена от историческите събития от онова време и стана факт благодарение усилията на г-н  Здравко Димитров и екипа му.  

Авторът Тодор Апостолов Тончев (22.06.1908 – 01.09.1995) е един от онези, малко познати представители на българското общество, които посвещават персоналната си интелектуална енергия на важни за социума каузи и издигат глас в защита на българските евреи още преди да е приет Законът за защита на нацията през 1941 г.

Той е роден в гр. Хасково, а през 1930 г. завършва Военноморското училище в гр. Варна. Именно там има възможност да се сприятели и да общува с представители на еврейската общност, което предопределя и идейните му убеждения срещу зараждащия се и в България антисемитизъм. Създава Проектантско бюро за технически и конструктивен контрол, след което последователно работи като инженер в гр. Мадан и гр. Кърджали до пенсионирането си. През 1960 г. се установява със семейството си в гр. Пловдив, където остава до края на живота си.

„В съдържателно отношение книгата представлява популярно издание, в което е направена кратка историческа ретроспекция за еврейската общност в България. В случая по-важни обаче са идейните послания, чрез които се отстояват и споделят най-общочовешките духовни ценности за толерантност към различията и споделена любов към човека, независимо от неговия произход и религия.

Предлаганото издание най-добре говори за себе си и за своя автор. То е адресирано към вниманието на всички онези читатели, които проявяват интерес не само към драматичната история на евреите, но и към рефлексиите на тази сложна и актуална тема в българското общество.

В този аспект безспорни са заслугите на представителите на българския духовен, политически и интелектуален елит за спасението на българските евреи, но не по-малко значими са и опитите на отделни български граждани с изострена чувствителност, които пропагандират дълбоко хуманни идеи, насочени срещу антисемитизма“, казват в предговора към второто издание преподавателите във Философско-историческия факултет на ПУ „Паисий Хилендарски“ проф. д-р Русалена Пенджекова-Христева и доц. д-р Пламен Славов.

С цел запазване автентичността на авторовия език и стил, както и духа на епохата, е предпочетено факсимилното възпроизвеждане на текста, за което областният управител изказа своята огромна благодарност към екипа на Издателски комплекс ВУСИ.

Гости на събитието бяха доц. д-р Пламен Славов от Философско-историческия факултет на ПУ „Паисий Хилендарски“, директорът на НБ „Иван Вазов“ Димитър Минев, директорът на Регионален държавен архив Димитър Севов и директорът на Издателски комплекс ВУСИ Олга Манолова.

Ваня Трингова
Връзки с обществеността
Областна администрация – Пловдив
email: press@pd.government.bg
тел: +359 32 605567

Галерия

Skip to content https://www.livechatalternative.com/