Официален гост на тържествата бе заместник областният управител на Пловдив Нурждан Караджова
С тържествен митинг-поклонение на Мемориален комплекс „Христо Ботев“ в Калофер бе отбелязана 177-годишнината от рождението на поета революционер Христо Ботев.
Тържественото отбелязване на годишнината започна с полагането на цветя пред паметника на Иванка Ботева – майката на Ботев, и на барелефа на Христо Ботев в Национален музей „Христо Ботев“ и рецитация на стихотворението „Майце си“.
„Преди 177 години в дома на даскал Ботьо проплаква първородно чедо от мъжки пол. Сякаш стихията на природата в Калофер си била намерила временен подслон в тялото майчино, за да се сроди със стихията на мисълта и делото Ботьови“, започна словото си кметът на Калофер Драгомир Боев. Ботев в съзнанието на народа той е буен, по братски благороден, колкото благ, толкова и бодлив, но безкористен, безстрашен, безумен, безмерен, безсмъртен, каза кметът на Калофер. И продължи: „Да постъпим като него в нашия живот личен, социален и национален и да посегнем към героизма на обикновеното ежедневие с най-голямо Ботево оръжие – безконечното му човеколюбие и градивно себераздаване. Когато стихията ражда стихия, Ботев се случва. Калоферци и българи, нека всеки от нас съхрани в себе си частица от Ботьовия градивен гняв и го прероди в общополезното! Калофер ще го бъде чрез нас“, заключи Драгомир Боев.
Ботев и паметта за Ботев нямаше да бъде толкова жива и толкова силна, ако поколения калоферци не я съхраняваха и не я пазеха като най-скъпия им завет – с тези думи започна словото си Емил Кабаиванов, кмет на община Карлово. „За Ботев революционера можем да кажем няколко неща: честен, изключително отдаден на народното дело, поставил свободата и битката за свобода на отечеството, но и на общността като свой идеал. Защото Ботев не се бори само за национално освобождение на България, това му е първата и най-важна цел, но той говори за това, че общностите, селата, регионите трябва да имат свободата да вземат решения, които да бъдат в интерес на общността. Не са много националните революционери от такъв ранг като Ботев, които със съзнанието, че отиват и жертват живота си, всъщност дават пример на останалите свои събратя“, каза Кабаиванов. И продължи: „Днес ако ние говорим за Ботев като поет и революционер, ние си даваме сметка, че ако Раковски беше идеологът, Васил Левски беше организатор и доразвил идеологията на Раковски, то Ботев беше сърцето на националната революция. А без сърце, без емоция, без страст, без обич и омраза революция не се прави и свобода не се постига, защото тя не идва даром“, изтъкна Кабаиванов. Според него днес ни необходим Ботевия дух, неговата обич, неговата саможертва. България ще пребъде, докато е жив духът, споменът и примерът на Ботев.
Тържественото отбелязване 177-ата годишнина от рождението на Христо Ботев в Калофер завърши с полагането на „Гирлянд на славата“ пред паметника на поета революционер.
Източник: БТА
Областна администрация – Пловдив
Връзки с обществеността
email: press@pd.government.bg
моб. +359 87 9182250
тел: +359 32 605568, +359 32 605512