„Призовавам кметовете, които все още не са заявили обучение, да го направят, за да може да системата на заработи ефективно на територията на Пловдивския регион“, заяви проф. Янчева
Системата BG-ALERT е силен инструмент за ранно предупреждение, но само четири общини от областта могат да го използват. От 18-те общини в областта обучение са преминали само представители на Пловдив, Асеновград, Карлово и Марица, а заявления са подали Сопот, Хисаря, Родопи и Брезово. Това съобщи областният управител проф. Христина Янчева по време на Областния съвет за намаляване риска от бедствия.
„Много е важно кметовете и техни служители да се включат в това обучение, както го направихме аз, моите заместници и служители на администрацията, защото при бедствия BG-ALERT ни позволява да реагираме максимално бързо с предупреждения към населението от засегнатия периметър“, коментира проф. Янчева. Тя обясни, че съобщенията на мобилните телефони могат да се изпращат единствено от компетентните държавни органи и институции. Тя подчерта, че по закон (чл. 11, ал. 5 от Закона за защита при бедствия) ранното предупреждение се осъществява по разпореждане на министрите, на областните управители, на кметовете на общини и населени места или на упълномощени от тях служители.
Областна администрация е изпратила писма до всички общини за включването в тази система, но до момента десет от тях все още не са заявили желание.
Областният управител призова кметовете на общини, които не са заявили обучение, да проявят по-голяма активност, за да може системата да заработи ефективно на територията на Пловдивска област.
По данни на МВР на този етап системата може да се използва едва в 40 процента от общините. Обучени са 28 областни управители и 29 техни заместници, както и 144 служители от областните и общинските администрации.
Областна администрация – Пловдив
Връзки с обществеността
email: press@pd.government.bg
моб. +359 87 9182250
тел: +359 32 605568, +359 32 605512
Last modified on 02 юни, 2025 at 16:37